Інформатика (7 клас)

20.03.2020
З'явилось питання? oljaa60@ukr.net
Поняття електронної таблиці.
Після вивчення теми пройди тест. Посилання знаходиться під презентацією. (Видконаті до 27.03.2020)



20.03.2020

Об'єкти електронних таблиць.


Основним об'єктом опрацювання табличного процесора є електронна книга, яка за замовчуванням має ім'я Книга1. Користувач може змінити ім'я книги під час її збереження у файлі. Книга складається з аркушів.

За замовчуванням ім’я першого - Аркуш1, яке вказується на ярлику аркуша.

Електронна таблиця може складатись із декількох аркушів, кожен з яких поділений на рядки і стовпці. На перетині рядків і стовпців розташовані клітинки, до яких можна вводити дані.

Кожна клітинка має свою адресу. Наприклад, клітинка, що розташована на перетині рядка 1 та стовпця А, має адресу А1.

Діапазон клітинок - сукупність клітинок, яка міститься на перетині одного чи декількох стовпців і рядків.

Виділити діапазон клітинок можна протягуванням при натисненій лівій клавіші миші від однієї кутової клітинки діапазону до протилежної. Щоб записати такий діапазон, треба вказати адреси лівої верхньої та правої нижньої клітинок, які розділяються двокрапкою, наприклад, A1:D4:

Рядок і стовпець також є діапазонами. Наприклад, адресою діапазону клітинок, до якого входять усі клітинки десятого рядка, є 10:10, а адресою діапазону клітинок, до якого входять усі клітинки стовпця В, є В:В. Відповідно 6:8 - адреса діапазону клітинок, шо включає всі клітинки рядків з номерами 6, 7, 8, a H:L - адреса діапазону клітинок, до якого входять усі клітинки стовпців Н, І, J, К, L.
Робота з підручником: ст. 85. На ст. 89 виконай практичну роботу. Результат надсилай на електронну скриньку (oljaa60@ukr.net).  


10.04.2020

Типи даних в електронних таблиць.

Перед початком уроку обов’язково повторимо правила поведінки
1.      Яким чином можна оформити список учнів класу з їх оцінками?
2.      В якому вигляді зручно подати розклад уроків?
3.      В якому вигляді зручно подати розклад руху потягів?
Правильно – таблиці. Також давайте спробуємо розгадати ребуси, в яких скриті основні терміни з якими ми будемо працювати.

План вивчення теми:
•  Уведення текстових і числових даних
•  Некоректне відображення введених даних і його усунення
•  Редагування даних у клітинках
•  Виділення об’єктів ЕТ
•  Копіювання, переміщення та видалення даних
•  Копіювання даних з використанням маркера заповнення
•  Вставлення та видалення рядків (стовпців) ЕТ
Уведення текстових і числових даних
Як уже зазначалося, у клітинки електронної таблиці можна вводити числа, тексти і формули. Уведені дані відображаються і в поточній клітинці, і в Рядку формул.
Для того щоб увести потрібні дані в клітинку, її треба зробити поточною (розмістити в ній табличний курсор), увести відповідні дані та натиснути клавішу Enter. Зауважимо, що перед початком уведення текстовий курсор у клітинці відсутній, він з’являється після введення першого символа. Наступною поточною клітинкою після натиснення Enter за замовчуванням стане сусідня клітинка знизу. Якщо наступною клітинкою для введення повинна бути не нижня клітинка, то потрібно замість клавіші Enter натиснути відповідну клавішу керування курсором або вибрати іншу клітинку вказівником миші.
Уводити дані можна також у Рядок формул. Для цього спочатку потрібно зробити необхідну клітинку поточною, установити текстовий курсор у Рядок формул і ввести дані. Завершити введення потрібно натисненням клавіші Enter або вибором іншої клітинки.
Якщо під час уведення даних натиснути клавішу Esc або вибрати кнопку Скасувати X , яка з’являється ліворуч від Рядка формул, то введення даних буде скасовано.
• уводячи від’ємні числа, потрібно перед числом уводити знак - (мінус) або брати число в круглі дужки, наприклад -4 або (4);
• для відокремлення цілої та дробової частин десяткового дробу за замовчуванням використовується кома, наприклад 48,35;
• для позначення відсотків після числа потрібно вводити символ %, наприклад 22 %;
• звичайні дроби потрібно вводити, обов’язково вказуючи цілу частину та відділяючи її від дробової частини пропуском.
Наприклад, число уводиться так: 5 3/4. Такі дані Excel 2007 перетворює у відповідні десяткові дроби (наприклад, 5,75), які й відображаються в Рядку формул, а в клітинці відображаються введені дробові числа;
• позначення одиниць вимірювання після чисел не вводяться, за винятком стандартних позначень грошових одиниць (€, $, £ та інші), наприклад 4345 €.
Текстові дані вводяться за тими самими правилами, що й у Word 2007. Але Excel 2007 надає додаткові можливості для автоматизації введення текстів. Програма запам’ятовує текстові дані, уведені в попередні клітинки поточного стовпця. І під час уведення перших літер таких самих даних у наступні клітинки цього стовпця програма автоматично пропонує їх повний текст. За згоди потрібно натиснути Enter, інакше слід продовжувати введення потрібного тексту.
Некоректне відображення введених даних і його усунення
Уведені в клітинки електронної таблиці дані іноді можуть відображатися некоректно. Наприклад, якщо ширина стовпця таблиці замала для відображення введеного числа, то в клітинці замість числа буде відображено # # # # # (мал. 4.7).
Якщо в клітинці не вміщаються введені текстові дані, то текст накладається на сусідню клітинку (мал. 4.8). Але це тільки візуальне сприйняття, насправді весь текст міститься тільки в одній клітинці.
Для виправлення таких ситуацій потрібно збільшити ширину стовпця, де містяться введені дані. Для цього слід двічі клацнути на межі стовпця в Рядку імен стовпців (мал. 4.9), і його ширина збільшиться до потрібного розміру, тобто відбудеться автодобір ширини стовпця. Або межу можна перетягнути праворуч на потрібну ширину стовпця.
Редагування даних у клітинках
Редагування даних можна проводити безпосередньо в клітинці або в полі Рядка формул. Для редагування даних безпосередньо в клітинці потрібно двічі клацнути на цій клітинці або натиснути клавішу F2, а для редагування даних у Рядку формул потрібно спочатку вибрати клітинку, а потім – довільне місце в Рядку формул. Далі слід відредагувати дані способами, які ви знаєте. Після завершення потрібно натиснути клавішу Enter. Якщо в клітинку потрібно ввести інші дані, то можна зробити її поточною і, не видаляючи в ній даних, уводити нові. Попередні дані буде замінено на нові.
У табличному процесорі Excel 2007, як і в текстовому процесорі Word 2007, є можливість скасувати або повернути до ста останніх кроків уведенняабо редагування даних, використовуючи кнопки Скасувати і Повернути на Панелі швидкого доступу або сполучення клавіш Ctrl + Z і Ctrl + Y.
Виділення об’єктів ЕТ
Як і в текстовому процесорі Word 2007, для виконання операцій над кількома об’єктами електронної таблиці одночасно потрібно виділити ці об’єкти. Різні способи виділення об’єктів електронної таблиці наведено в таблиці 4.2. (с. 93)
Ще один спосіб виділення діапазону клітинок - увести адресу діапазону в поле Ім’я, наприклад B2:D4. Зверніть увагу, що клітинка, з якої почалося виділення діапазону, на відміну від інших, не виділяється кольором. Вважається, що саме вона є поточною клітинкою Щоб зняти виділення діапазону, потрібно вибрати довільну клітинку або натиснути одну з клавіш керування курсором.
Перевагою виділення числового діапазону в Excel 2007 є автоматичне відображення в Рядку стану середнього арифметичного виділених чисел, кількості клітинок з даними, мінімального значення і суми чисел діапазону
Копіювання, переміщення та видалення даних
Для видалення даних потрібно виділити відповідні клітинки та натиснути клавішу Delete. Можна також виконати Основне => Редагування =>Очистити => Очистити вміст.
Операції копіювання та переміщення даних з клітинки або діапазону клітинок електронної таблиці в табличному процесорі Excel 2007 здійснюються аналогічно до цих самих операцій у текстовому процесорі Word 2007. Наприклад, уміст виділеної клітинки або виділеного діапазону клітинок копіюється до Буфера обміну (команди Копіювати, Вирізати), і звідти його можна вставити в інше місце електронної таблиці (команда Вставити). Перед вставленням потрібно виділити об’єкти, до яких буде вставлено дані з Буфера обміну.
Уміст клітинки можна вставити в клітинку та в діапазон, при цьому всі клітинки діапазону будуть заповнені однаковим значенням. Уміст виділеного діапазону можна вставити в діапазон такого самого розміру. Для цього достатньо вказати першу клітинку діапазону для вставлення.
Звертаю вашу увагу, що під час виконання команди Вирізати в Excel 2007 видалення вмісту клітинок з попереднього місця відбувається тільки після того, як їх буде вставлено в інше місце. А в Word 2007 ? - виділений об’єкт видаляється з тексту одразу після виконання команди Вирізати.
Об’єкти, дані з яких видаляються, у книзі обводяться пунктирною рамкою.
Копіювання даних з використанням маркера заповнення
Під час заповнення таблиці інколи виникає потреба ввести дані, що повторюються або мають певну закономірність. Наприклад, номери за порядком учнів класу або номер класу для всіх учнів цього класу тощо(мал. 4.11, с.94). Для введення таких списків даних зручно копіювати дані з використанням маркера заповнення - маленького чорного квадрата в правому нижньому куті табличного курсора.
Для введення послідовності текстових даних у діапазон клітинок (мал. 4.12, с 95) потрібно:
1. Увести в першу клітинку діапазону перший елемент списку.
2. Зробити цю клітинку поточною.
3. Навести вказівник на маркер заповнення (при цьому вказівни виглядатиме як чорний хрестик + ) .
4. Натиснути ліву кнопку миші та, утримуючи її натиснутою, виділити потрібний діапазон.
5. Відпустити ліву кнопку миші.
Для введення послідовності чисел (мал. 4.13, с. 95) потрібно:
1. Увести в дві сусідні клітинки перші два елементи списку.
2. Виділити ці клітинки.
3. Заповнити потрібний діапазон клітинок, використовуючи маркер заповнення.
При цьому за першими двома елементами списку обчислюється різниця між елементами та, враховуючи її, його наступні елементи.
Вставлення та видалення рядків (стовпців) ЕТ
Інколи виникає потреба вставити до таблиці або видалити стовпці чи рядки. Для цього потрібно виділити стовпці (рядки), перед якими необхідно вставити нові, і виконати Основне => Клітинки => Вставити =>Додати стовпці (рядки) до аркуша.
Після вставлення до таблиці нових об’єктів інші автоматично зсуваються праворуч або вниз і перенумеровуються. При цьому з кінця таблиці видаляється стільки стовпців або рядків, скільки вставлено нових, якщо ці останні не містять даних. Якщо ж вони містять дані, то вставлення нових об’єктів буде неможливим. Звертаю вашу увагу, якщо виділити один стовпець (рядок), то перед ним уставиться один новий стовпець (рядок), а якщо виділити кілька стовпців (рядків) поспіль, то перед ними вставиться така сама кількість стовпців (рядків). Видалення стовпців і рядків відбувається аналогічно до вставлення. Для здійснення цих операцій потрібно виконати Основне => Клітинки =>Видалити => Видалити рядки (стовпці) з аркуша.
Хід практичної роботи
Запустіть табличний процесор Excel
Завдання 1
Виділіть такі об’єкти електронної таблиці:
а) клітинки - F99, К12, В17, С22;
б) стовпці - D, Е, І, К;
в) рядки - 6, 12, 5, 22;
г) діапазони стовпців - A:D, C:G, AD:AF;
д) діапазони рядків - 3:7, 4:11, 137:154;
е) діапазони клітинок - D20:J28, D36:D24, Е34:К34, В20:В38.
Завдання 2 «Меню»
Зверніть увагу: Не забувайте зберігати проміжки своєї роботи!
1. Виберіть Аркуш1. Уведіть у клітинки таблиці дані за наведеним зразком:
Вказівка: дані у стовпець В увести маркером заповнення
2. Збережіть електронну книгу у вашій папці у файлі з іменем: вправа 4.2.1.хlsх.
3. Відредагуйте дані на Аркуші 1 за наведеним зразком, використовуючи операції копіювання та переміщення.
4. Скопіюйте отриману таблицю і вставте на Аркуш 2
5. На Аркуші 2 додайте перед стовпцем С стовпець Дні тижня. Заповніть клітинки в діапазоні С2:С8 іменами тижня, користуючись маркером заповнення.
6. Очистіть на Аркуші 2 дані діапазону В2:В8 і видаліть рядок 8.
7. Виріжте таблицю і з буферу обміну вставте у комірку А1. Дослідіть як змінився діапазон даних в таблиці.

Опрацюй підручник с 91-98, виконай практичну роботу. Результат надсилай на електронну скриньку (oljaa60@ukr.net).

  

17.04.2020

Обчислення в електронних таблиях. Адресація. Формули.

24.04.2020

Копіювання та переміщення вмісту клітинок.


    Переглянувши відеоурок, створи таку саму таблицю та надсилай її на електронну скриньку (oljaa60@ukr.net).
Виконай вправу:



08.05.2020

Створення та оформлення таблиць із розрахунками.


1. Відкрий Excel.

2. Відкрий заготовку практичної роботи.

3. На аркуші Фон заповніть блок таблиці доцільними відповідними форматами.

4. На аркуші За зразком створіть таблицю відповідно до рисунку.

5. На аркуші Типи даних відформатуйте стовпці чисел відповідно до вказаних
форматів у рядку заголовків.
6. Збережіть створену книгу у власній папці під назвою Форматування даних.

Узагальнення вивченого матеріалу .
- За допомогою яких клавіш можна редагувати дані в таблиці?
- За допомогою чого можна вставляти дані в комірки формули?
- Як можна змінити Параметри таблиці (ширину, висоту стовпців і рядків)?
- За допомогою яких команд можна змінювати кількість стовпців, рядок, комірок
таблиці?
- Як можна видалити за один раз цілий стовпець або рядок?
- Як можна знищити за один раз цілу таблицю?


15.05.2020

Відносні, абсолютні та мішані посилання.

Відповідно до приклада абсолютних посилань, зроби заготовку та враховуючи сьогоднішній курс, підрахуй суму в гривнях.


15.05.2020

Розв’язування задач засобами табличного процесора.

Виконай практичну роботу №14. Можеш використвувати допоміжні відеоматеріали.


22.05.2020 


                               Підготовка документа до друкування.                                 Друкування документа.

Переглянувши відеоурок, створи документ з віршем про останній дзвоник, оформи цей документ за бажанням (додай малюнок, обери дизайн тексту). Спробуй роздрукувати цей документ (навіть якщо немає принтера) та переглянь доступні опції друку.

29.05.2020 



                              Хмарні сервіси для колективної взаємодії у проекті.

Переглянь урок за посиланням.
Д.з. створити таблицю за прикладом та заповнити її. Надати доступ (скопіювати посилання доступу та надіслати на електронну скриньку oljaa60@ukr.net)